Najciekawsze funkcje myśliwskich plecaków

Plecak to jedno z najstarszych akcesoriów, które towarzyszą człowiekowi. Już w prehistorii nasi przodkowie, przemieszczając się z miejsca w miejsce, wiązali swój dobytek w tobołek, który zarzucali na plecy w taki sposób, by obie ręce pozostawały wolne: pozwalało to bronić się przed niebezpieczeństwem, zbierać pożywienie i polować na drobną zwierzynę, czy przedzierać się przez trudniejsze tereny. W średniowieczu tworzono wiklinowe plecaki, które już wtedy służyły myśliwym do transportu upolowanej zwierzyny. Zaczęły pojawiać się też pierwsze skórzane, wytrzymalsze i trwalsze od tych wiklinowych, niestety jednocześnie cięższe – te skórzane przetrwały do dzisiejszych czasów, nadal będąc dość popularnymi wśród myśliwych. Jednak coraz mocniej wypierają je plecaki wykonane z syntetycznych materiałów, o czym pisaliśmy już w artykule o materiale SUEDE. Nie kwestia materiału i jego właściwości jest decydująca, bowiem znacznie ważniejsze są innowacyjne funkcje, jakie posiadają nowoczesne plecaki. Na przykładzie produktów włoskiej marki Marsupio przedstawimy Wam kilka z nich.

Wentylacja i odciążenie

Pierwszą funkcją, o jakiej chcemy opowiedzieć, jest innowacyjne projektowanie „pleców” oraz szelek, które po pierwsze odciąża ramiona i barki użytkownika, dzięki równomiernemu rozłożeniu ciężaru i zaangażowaniu pasa biodrowego. Za sprawą tej funkcji użytkownik może spakować znacznie większy bagaż i przejść z nim znacznie dłuższy dystans, bez uczucia zmęczenia i obciążenia. Jednocześnie odpowiednie profilowanie i wyściełanie tylnej ściany plecaka oraz szelek sprawia, że są one lepiej wentylowane, cyrkulacja powietrza chłodzi i odprowadza pot z pleców, dzięki czemu użytkownik zachowuje dłużej suchość i komfort, a także nie ulega obtarciom i odparzeniom.

Transport broni oraz zwierzyny

Wiele modeli wyposażonych jest w specjalne rozwijane „kieszenie”, które pozwalają na transport broni w plecaku – zwykle umiejscowione na froncie, od góry otwarte, aby kolba broni wystawała ponad plecak i plecy użytkownika, pozwalając na szybkie i łatwe dobycie broni, zaś od spodu zakończone zwijanym pokrowcem, który chroni lufy, przed zawilgoceniem, zamoczeniem czy zabrudzeniem. Przy korzystaniu z broni gwintowanej z optyką należy dobywać jej ostrożnie, aby nie zahaczyć zbytnio i nie rozregulować optyki na montażu.

W ofercie Marsupio są również plecaki dedykowane do transportu zwierzyny, głównie saren i kozic, na które poluje się w kraju producenta, czyli we Włoszech. Specjalne troki pozwalają na utworzenie odpowiedniej szczeliny między plecami a główną komorą plecaka, w której umieszcza się zwierzynę i wygodnie znosi ją z łowiska do samochodu. W wielu modelach znajdują się składane, poliestrowe kuwety, w których można przewozić zwierzynę bez ryzyka zabrudzenia wnętrza samochodu. Kuwety są bardzo łatwe w zwijaniu i rozwijaniu, a także w czyszczeniu – wykonane z grubego, wytrzymałego materiału, bardzo prosto spłukuje się je wodą z detergentem do czysta.

Wygodny odpoczynek

Niektóre modele plecaków wyposażone są w lekkie, przenośne, składane krzesełko. Umieszczone wygodnie na plecach w taki sposób, by nie uciskać użytkownika, a jednocześnie maksymalnie ułatwić rozkładanie i składanie siedziska. Tego rodzaju wyposażenie wspaniale sprawdzi się w czasie polowań zbiorowych, gdy niejednokrotnie po zajęciu miejsca trzeba długo oczekiwać na swoim stanowisku. Dzięki integralności stołeczka i plecaka, użytkownik w bardzo łatwy sposób może sięgać do tego drugiego po wszelkie akcesoria i wyposażenie, które z sobą przenosi. Nie bez znaczenia pozostaje tutaj bardzo praktyczny podział komór w każdym plecaku marki Marsupio, oraz występowanie bocznych kieszeni na termos z herbatą lub bidon z wodą. Niewielkie kieszonki na froncie można używać do przenoszenia ładownic z amunicją, bądź… kanapek i prowiantu. Z tego typu plecaków z powodzeniem korzystają wędkarze, spędzający godziny na siedząco, w oczekiwaniu na branie. Świetnie sprawdzą się również na długich wyprawach górskich, gdy zamierzamy u kresu swej podróży odpocząć nieco i na przykład zorganizować mały piknik.

Mamy nadzieję, że zainteresowaliśmy Was tematem nowoczesnych plecaków myśliwskich – dajcie nam koniecznie znać, które funkcje uważacie za najbardziej przydatne w łowisku.